Категории

Билтен

Да се насмее пес Цела големина

Да се насмее пес

Збирка раскази од Оља Савичевиќ Иванчевиќ, еКнига, на македонски. 

Превод од хрватски: Игор Исаковски

Шарена и храбра книга од смела и инвентивна авторка.

Повеќе детали

By buying this product you can collect up to 5 loyalty points. Your cart will total 5 points that can be converted into a voucher of 5 ден..


Купувачите кои го купиле овој наслов, купиле и:

ISBN 978-9989-59-556-1

Дополнителни содржини:
– Био-библиографска белешка
– Извадоци од критиките

Оља Савичевиќ Иванчевиќ знае да го преработува она што во животот го прочитала, да персифлира, да имитира и да ги менува сопствените авторски личности, значи, да го прави сето она што повеќето нејзини современици, кои ги немаат сите петки, никогаш нема да можат да го сторат.
Миљенко Јерговиќ, Најдобри хрватски раскази 2006

Шарена и храбра книга од смела и инвентивна авторка. Бучниот и незаузден стил, растреперен од емоции, е зачинет со многу убав завршеток. Ја оставате книгата, возбудени, и си мислите: Еј! Ова се вика книжевност.
Deutschlandfunk

Хрватската писателка Оља Савичевиќ ни ги обзема сетилата со нејзините прекрасни раскази за рак на дојка, анорексија и ропство. Таа нема намера да ја поттикне тежината на овие теми, но тие некако се прикрадуваат во нашата свест. Одеднаш сме загубени во оваа хипнотичка магла и не можеме да избегаме. Ниту сакаме.
blond

Тука се измешани сите зачини на југот, горчината на секојдневието со веселиот ужас кој се крие во нештата. И во зборовите. Со причина добро прифатена книга каква до сега не сме имале, на еден свет кој е доволно посебен што со право веќе сега можеме сериозно и со копнеж да прашаме: Оља, пишуваш ли нешто ново?
Ивица Пртењача, Глобус

  • Јазик: македонски
  • Формати на документи во zip-от: epub | mobi | azw3
  • Големина на zip документот (MB): 3.34

Social Login


Нови наслови

» Во моментов нема нови наслови

мобилна верзија