Категории

Билтен

Шумски дух Цела големина

Шумски дух

Роман од Горан Самарџиќ (2012)

Превод од босански: Катица Гароска Ацевска

Едиција с.р., книга 23

– Награда на Друштвото на писатели на БиХ, Книга на годината
– Финалист за наградата на Јутарњи лист
– Финалист за наградата Меша Селимовиќ 

„Шумски дух“ е хроника за раснење врз тврдиот белградски бетон и за созревање во врелината на сараевската опсада.

Повеќе детали

By buying this product you can collect up to 33 loyalty points. Your cart will total 33 points that can be converted into a voucher of 33 ден..


Купувачите кои го купиле овој наслов, купиле и:

ISBN 978-9989-59-372-7, 14x20 см., 164 страници 
корица: мат пластифицирана

Дополнителни содржини:
– Белешка за авторот

„Шумски дух“ е роман кој на козачки јуриш ја освои читателската публика и книжевната критика (...) се чита во еден длабок здив, ама штета е така да се чита зашто после ти е жал кога ќе дојдеш до последната реченица (...)
Фарук Шехиќ, Кворум

Ги сакам книгите во кои се чувствува трудот на авторот при редењето на речениците и неговата стилска вештина. Ова ќе остане една од поважните книги во мојата ментална библиотека (...)
Зоран Фериќ, Национал

„Шумски дух“ е хроника за раснење врз тврдиот белградски бетон и за созревање во врелината на сараевската опсада
Селведин Авдиќ, Старт

  • Извадок
    PDF извадок од книгата
  • Press
    Соопштение за јавноста

мобилна верзија